Foglalkozások

 

Mesélj velünk!

Mesefoglalkozás nagycsoportosoknak és kisiskolásoknak

 

 

Havonta egy szombati napon 16 órai kezdettel

 
 

Várunk szeretettel a Kikötő oktatási- és élménytérben 

 

  

Kiknek szól ez a program?

Mesepedagógiai foglalkozásokra várjuk a nagycsoportos óvodás és kisiskolás gyermekeket a Kikötőben októbertől havonta egy alkalommal

A foglalkozások nem épülnek egymásra, így bármelyikhez csatlakozhattok, de a rendszeres részvétel segíti a fejlődést!

A mesefoglalkozások időpontjai és az egyes témák, illetve az azokhoz kapcsolódó mesék a következők (bővebb leírás lentebb):

2024.10.12 – Mese a félelmek, szorongás legyőzéséhez
2024.11.09 – Mese életről és halálról
2024.12.07 – Mese a csodáról
2025.01.25 – Mese a télről, hidegről

Kiknek ajánljuk Mesélj velünk! mesefoglalkozásainkat?

  • azoknak a gyerekeknek, akik szeretnének kicsit megpihenni a sok intézményi kötelezettség, az ovis/iskolai programok, feladatok, és elvárások között
  • azoknak a gyerekeknek, akik örömmel lennének tagjai egy mese- és játékkedvelő csapatnak
  • azoknak a gyerekeknek, akik szeretnek mesét hallgatni
  • azoknak a gyerekeknek, akik szeretnek játszani
  • azoknak a gyerekeknek, akik örömmel fedeznék fel a közös mesélés és játék csodáit.
 

Mire számíthatsz a program során?

A mese első olvasatra nagyon kis egyszerűnek tűnik, azonban segít felismerni olyan belső értékeket, olyan tulajdonságokat, amelyek régen (és most is) átsegítették az embert a hideg, sötét, szürke télen. Ezeket az értékeket szeretnénk a gyerekekhez is közelebb hozni a mesefoglalkozás során.

A körülbelül 1,5 órás foglalkozások alkalmával:

– beszélgetünk a mesék világáról, arról, hogy miért is jó mesélni,
– elmesélünk egy, a témához kapcsolódó mesét élőszóval,
– játszunk és mozgunk,
– beszélgetünk a hallott meséről, arról, hogy mi is a mese üzenete, mit tanít a történet, és mindez hogyan segít az érzéseink megértésében, megélésében,
– végül a történethez kapcsolódva egy kis útravalóval gazdagodnak a résztvevők.

 

Ismerj meg minket és ki áll a Mesélj velünk! mögött

Egy közös anya-lánya álom megvalósításaként indítottuk útnak Mesélj még nekem! néven Instagram és Facebook oldalunkat, ahol olyan mesés ötleteket, játékos gyakorlatokat és tippeket osztunk meg a mesék és a játékok tárházából, amelyek nekünk is segítettek, vagy épp segítenek könnyebbé tenni a mindennapok során bennünk, vagy gyermekünkben felmerülő nehézségeket, kihívásokat, egyben hozzájárulva az érzelmi és verbális intelligenciánk fejlesztéséhez is.

Pedagógus családból származunk, melyben mindig meghatározó volt Gárdonyi Géza gondolata: „ A lámpás én vagyok. Világítok a sötétségben. Utat mutatok.”
Aranyos Kriszti vagyok, tanító, dráma-és meseszakpedagógus immár 35 éve, de elsősorban anya és nagymama.

Pályám során mindig a nevelésre helyeztem a főhangsúlyt, hiszen azt vallom, hogy ha a gyermek jól érzi magát a bőrében, sokkal könnyebb megtanítani a betűvetés tudományára. Ebben segítettek nekem a mesék és a játékok.
A lányom, Zsuzsi kis kora óta társam volt abban, hogy ezeket a csodákat együtt éljük át. Mióta ő is édesanya, saját maga is tapasztalja, hogy a világ legszebb, de egyben legnehezebb feladata egy gyermek nevelése.
Nagyon ébernek kell lenni ahhoz, hogy féltett kincsünket megismertessük a világ csodáival úgy, hogy egyben megvédjük és felvértezzük a rossz dolgokkal szemben. A sok közös beszélgetés, együtt gondolkodás után határoztuk el, hogy ezeket a tapasztalatokat szívesen megosztanánk mindenkivel, aki hozzánk hasonlóan gondolkodik a gyermekekről, és mindehhez hívjuk segítségül a mesék világát.

A Mesélj még nekem! eseményekből született meg a Mesélj velünk! programsorozat, ahol hónapról hónapra különböző témákat hozunk a gyerekeknek.

A mesefoglalkozás menete

  • Megérkeznek a gyerekek, leülünk körben a szobában 
  • Kezdetnek ráhangolódunk a mesék birodalmára játékokkal, mondókákkal
  • Ezután jön a mese felvezetése mozgásos gyakorlatokkal, játékokkal, beszélgetéssel 
  • Meghallgatjuk a mesét – élőszavas mesemondás
  • Beszélgetés a meséről
  • Mese feldolgozása játékokkal, drámajátékokkal
  • Kreatív alkotás a meséhez kapcsolódóan
  • Visszavezetés a mi világunkba, „járj szerencsével”!

A mesefoglalkozások időpontjai és témái

2024. október 12. 16 óra
Az októberi mesefoglalkozáson a félelmekről, a szorongás legyőzéséről fogunk beszélgetni a sokak által ismert és kedvelt, A kismalac és a farkasok című magyar népmese kapcsán.
Bár a szeptember eleji évkezdés izgalmai után talán mostanra már kicsit könnyebbek a hétköznapok, azonban ebben a megszokott közegben is felütheti fejét gyermekünkben a feszengés, szorongás, félelem érzése, így fontos, hogy tudják mindezt kezelni. Első mesefoglalkozásunkon kicsit ezt a témát fogjuk körbejárni. A kismalac és a farkasok mesét játékos módon feldolgozva beszélgetünk majd arról, hogy a gyermekek hogyan élik meg félelmeiket, és mit tesznek, illetve mit tehetnek a mese alapján ezek legyőzése érdekében.

2024. november 9. 16 óra
Novemberi mesefoglalkozásunk az élet, az öröklét és az elmúlás téma köré épül, amit egy kevésbé ismert történet, A halál meg az ember című votják mese segítségével fogunk feldolgozni.
Novemberben, ahogy közeleg a tél, a sötétség, amikor megemlékezünk halottainkról, és amikor az itthon is egyre népszerűbb angolszász halloween hangulat is belengi a mindennapokat, nemcsak minket felnőtteket, de gyermekeinket is jobban megérinti, foglalkoztatja az élet, az elmúlás kérdése. Sokszor lehet, hogy felmerülnek bennük kérdések a téma kapcsán, de lehet, hogy nem tudják, vagy nem akarják azt kifelé megfogalmazni. Ezen a mesefoglalkozáson abban szeretnénk nekik segíteni, hogyan tudják jobban megérteni és megélni ezeket az érzelmeiket.

2024. december 7. 16 óra
A decemberi mesedélutánunk a Mese a csodáról címet kapta, amely során A törpekirály ajándéka című német mese kerül majd terítékre.
Advent az az időszak, amikor meg kellene állnunk egy kicsit és felkészíteni a lelkünket a legcsodásabb ünnepre, a karácsonyra. Ehelyett mit teszünk? Csak futunk, szaladunk magunk után, és ez az időszak sokszor rohanással, stresszel, az évvégi hajtással párosul, pedig a karácsony nem szól másról, mint a csodáról. Ezen a decemberi mesefoglalkozáson ezt a meghitt, bensőséges légkört szeretnénk átadni a gyermekeknek is, hogy ők lehessenek a karácsony igazi hírvivői a mostani világban.

2025. január 25. 16 óra
Januárban a télről, a szürkeségről, a hidegről fogunk beszélgetni a gyermekekkel, arról, hogyan érzik magukat ebben az időszakban a Visszajött a répa című kínai népmese kapcsán.
A mese első olvasatra nagyon kis egyszerűnek tűnik, azonban segít felismerni olyan belső értékeket, olyan tulajdonságokat, amelyek régen (és most is) átsegítették az embert a hideg, sötét, szürke télen. Ezeket az értékeket szeretnénk a gyerekekhez is közelebb hozni a mesefoglalkozás során.

Gyakran ismételt kérdések (FAQ)

Minden foglalkozáson részt kell venni?

– Nem, a foglalkozások nem épülnek egymásra, így bármikor csatlakozhattok, de a rendszeres részvétel segíti egy teljesebb belső kép kialakulását!

Mitől több egy mesefoglalkozás, mint ha én mesélek otthon?

– Mesefoglalkozásainkon párosunk szakképzett és tapasztalt mesepedagógusával, Kriszti nénivel játékos módon dolgozzák fel a gyerekek a foglalkozás elején hallott mesét, majd közösen fejtik meg a mese üzenetét, azt, hogy mit is tanít a történet, és mindez hogyan segít az érzéseink megértésében, megélésében.

Kinek NEM ajánljátok a mesefoglalkozásaitokat?

– Azoknak a gyerekeknek, akik NEM szeretnek játszani, és akik NEM szeretik a meséket.

Kinek ajánljátok a mesefoglalkozást?

– Azoknak a gyerekeknek, akik szeretnének kicsit megpihenni a sok kötelezettség, feladat, elvárás között. Azoknak, akik örömmel lennének tagjai egy mese és játékkedvelő csapatnak, és azoknak, akik örömmel fedeznék fel a közös mesélés és játék csodáit.

Hogy zajlik egy mesefoglalkozás?/Mivel foglalkoztok egy mesefoglalkozáson?

– Minden mesefoglalkozáson van egy konkrét történet, amit feldolgozunk. Ehhez kapcsolódóan vannak játékos, mozgásos feladatok, tehát a mesehallgatás mellett a drámapedagógia és a mozgásfejlesztés kis szeletébe is belekóstolunk. Emellett mondókákkal, versikékkel dolgozunk. Minden alkalom végén van egy kis alkotás, vagy ha ez már nem fér bele az időbe, akkor útravalóul kapnak a gyerekek egy kis játékos feladatcsokrot emlékül a foglalkozásról. Ami szinte észrevehetetlenül, de a leghangsúlyosabb része a foglalkozásoknak: a mesepedagógia érzelmi intelligenciára gyakorolt hatása, az érzelmi nevelés, a gyerekeknek az egyes érzésekhez való viszonya, hogy mennyire tudják ezeket megnevezni, mennyire tudnak hozzájuk kapcsolódni, és a nehezebb érzelmekkel hogyan tudnak megküzdeni. Természetesen a foglalkozások egy adott tematika szerint épülnek fel, így minden alkalommal van egy központi téma.

Hasznos és fontos információk

  • A program szombatonként 16 órától kezdődik
  • A program várható hossza kb. 1,5 óra.
  • A mesés délelőttre 5-9 éves gyerekeket várunk.
  • Kérjük, a gyerekek kényelmes „játszóruhában” érkezzenek.
  • A foglalkozáson zajló kreatív kézműveskedéshez minden anyagot biztosítunk, illetve egy kis teával/szörppel is készülünk, hogy még kellemesebb legyen a hangulat.
  • Az elkészült alkotások hazavihetők.
  • A foglalkozás díja: 3800 Ft/résztvevő gyermek. Fizetni a helyszínen készpénzzel lehetséges.
  • * Lelkes résztvevői bónusz *: aki három foglalkozásra eljön, annak a negyediken való részvétel ingyenes!
  • A létszám korlátozott, maximum 12 főt tud részt venni egy foglalkozáson, az esemény megtartása is létszámhoz kötött, így érdemes mielőbb regisztrálni.
  • Amennyiben bármilyen okból nem tudtok részt venni a foglalkozáson, kérjük jelezzétek nekünk a Mesélj még nekem! Facebook vagy Instagram oldalon üzenetben, vagy az alábbi email címen: meseljmegnekem@gmail.com!

A rendezvényen fényképek és videók készülhetnek, amiket a szervezők a jövőben esetlegesen felhasználhatnak saját honlapjukon, közösségi média megjelenéseikben. Amennyiben ehhez valaki nem szeretne hozzájárulni, kérjük, hogy azt a helyszínen jelezze nekünk személyesen! 

Kérdés esetén bátran keressetek minket, várunk szeretettel!

Kriszti&Zsuzsi
Mesélj még nekem!