A szótanulás nem tartozik a legvonzóbb tevékenységek közé a nyelvtanulók számára, pedig néhány apró trükkel szinte észrevétlenül is bővíthetjük szókincsünket. Az alábbiakban bemutatunk 3 egyszerű és hatékony módszert, amit alkalmazhatsz, ha te sem akarsz szólisták fölött görnyedni!
- Címkézd fel!
Elég 1-1 post-it cetli a minket körülvevő tárgyakra otthon, és máris naponta többször önkéntelenül is elolvassuk és így fejben rögzítjük a szó jelentését. Még leülni sem kell hozzá 🙂
- Vedd körül magad a célnyelvvel!
Hallgass célnyelvi rádiót, zenét, podcast-et! Különösen hasznosak a rádiós/tévés hírek, hiszen óránként vagy naponta többször ismétlődnek 😉 Nézz filmeket, sorozatokat eredeti nyelven (eleinte érdemes magyar felirattal, majd célnyelvi felirattal, végül felirat nélkül)! Állítsd át a nyelvet a telefonodon, leveleződben, közösségi médiában… néhány napig furcsa lesz, de rengeteg szót tanulhatunk és járulékosan sok nyelvtani szerkezet is rögzülhet így!
- Ne szavakat tanulj!
Furcsának hangzik, de ez az egyik legbiztosabb módszer. Ha csak egy listányi szót próbálsz megtanulni, rögzülhet rövid időre, de nem fog előjönni, amikor szükséged van rá. Egy kicsit több ráfordítás, de többszörösen megtérülő befektetés: alkoss mondatokat! Lehetnek vicces sőt akár értelmetlen (de helyes 😉 ) mondatok is, a lényeg, hogy agyunkat másképp “tornáztatva”, a használatát rögzítjük. Csinálhatod telefonon, vagy kézírással, bármilyen rövid holtidőben (sorbanállás, bkv, várakozás….) – használd ki!
További ötleteket, módszereket mutatunk és tanítunk a gyerekeknek a tanulószoba foglalkozásinkon, nem csak nyelvtanuláshoz 🙂