A Tipegő tornaszoba eszköztára 1. rész

Célunk, hogy a Tornaszobában változatos mozgáslehetőséget nyújtsunk a gyermekek számára, ahol észrevétlenül fejlődhetnek minden területen, legyen szó mozgáskoordinációról, vagy egyensúlyfejlesztésről, mellyel a különböző észlelési-érzékelési területek összerendeződését segítjük. Az alábbiakban bemutatjuk játékainkat, eszközeinket, bár a lista nem teljes körű, a helyszínen további lehetőségeket is találhattok.

(Egyedülálló beltéri) MÁSZÓKA

A mászókázás a fejlődés egy nagy lépcsője a tipegőknél. Létrák, lépcsők, kapaszkodók, mászófalak, mind-mind kiváló fejlesztő hatással bírnak a csemeték számára. Nemcsak a koordinációjuk és egyensúlyérzékük fejlődik a mászás során, hanem ez a mozgásforma segíti a gondolkodást, a tervezést is (hiszen előre ki kell találniuk hova lépjenek, hova kapaszkodjanak, hogy ne essenek le). Mivel javítja az agyféltekék közötti kapcsolatot, így a későbbi tanulási és magatartás problémákra is jó hatással van. Javítja a testtartást, izomtónust, erősíti az izmokat. Fontos, hogy a gyerekeket csak oda engedjük, ahová maga fel tud mászni, legyünk mellette, de hagyjuk önállóan próbálkozni, így biztosan csak a számára biztonságos magasságba jut.

CSÚSZDA

A gyerekek a csúszdában átélik a lent és fent, a mélység és magasság érzését, játékosan tanítja őket arra, hogy saját testük helyzetét beállítsák és megtapasztalják a térben. A csúszdára feljutás nagy odafigyelést, illetve az alsó és felső végtagok összehangolt munkáját igényli. Mindezeken túl a szociális képességek is fejlődnek, hiszen mindenkinek türelmesen ki kell várnia a sorát. A kicsik megtanulják, hogy leérve nem maradhatnak a csúszda előtt, hiszen egymás útjába kerülnének. A csúszdázás észrevétlenül is folyamatosan mozgásban tartja a gyerekeket, akik az örömteli lecsúszásért újra meg újra elvégzik a szükséges mászást is. Így aztán egy kiadós csúszdázás az erősítő, fejlesztő hatás mellett hatékonyan segíthet kellemesen lefárasztani a gyereket.

HINTA

Azon túl, hogy a hintázás megnyugtatja, ellazítja a gyerekeket, javítja a mozgáskoordinációt, mozgáskészséget, fejleszti a ritmusérzéket és a beszédet. A hintázó, ringató mozgások stimulálják az egyensúlyi-kisagyi rendszerüket, így jó hatással vannak az egyensúlyérzék alakulására. Bizonyos tanulási zavarok megelőzésében (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia) és egyéb gyermekkori fejlődési problémák megoldásában is segíthet. A hintázó mozgás stimulálja az agykérget is. Itt található az agy koncentrációért felelős része, ezért a figyelemzavarban szenvedő gyerekek esetében különösen fejlesztően hat a rendszeres hintáztatás. A ritmikus mozgások segítenek a szorongás és feszültség feloldásában, leküzdésében.

MÁSZÓALAGÚT

A mászás a legösszetettebb mozgásforma. A mászóalagút különösen hasznos lehet abban az esetben, ha a gyermek korábbi mozgásfejlődése során ’kihagyta’ a négykézláb mászás szakaszát. Az alagút a kúszást, mászást beindító eszköz, amely gyakoroltatja a gyerekekkel a számukra elengedhetetlenül fontos kéz-láb összerendezést. Hatással van az oldali dominancia alakulására is, amely a későbbi tanulási szakaszban kiemelkedő fontosságú. A mászóalagút azon túl, hogy vidám, mulatságos játék, mindig sikerélményt nyújt, ezáltal erősíti a gyermek önbizalmát. Ha a pici vonakodik végigmászni az alagúton, érdemes megpróbálni valamilyen játékot, labdát begurítani, vagy egy „kukucs” játékkal motiválni őt.

A Tipegő tornaszoba eszköztárában szerepelnek még :

  • trambulin
  • színes labdák
  • ugráló labda
  • forgó-egyensúlyozó ülőke
  • tüskés egyensúlylabda
  • színes tappancsok és tenyerek
  • babázsákok
  • szenzoros kockák
  • vizuális fejlesztést szolgáló kártyák, lapok

Az eszközök további bemutatása, felhasználása és fejlesztő hatásának leírása következő cikkünkben olvasható.

A cikksorozat az alábbi forrásokra támaszkodik:

Becsy Bertalan Sarolta: Az óvodai testnevelési foglalkozások módszertana (Budapest, 1985); koragyermekkor.hu , gyerekszoba.hu, tamponbt412a.ttk.pte.hu., regiojatek.hu/blog/fejleszto-jatekok-a-jatszoteren, https://www.nive.hu/Downloads/Szakkepzesi_dokumentumok/Bemeneti_kompetenciak_meresi_ertekelesi_eszkozrendszerenek_kialakitasa/3_1283_022_110131.pdf , ovodaivilag.hupont.hu/18/testneveles-modszertana

Megosztás

Kapcsolódó posztok